Antropologia mody. Krawiec Mrożka

_

Powyższe zdjęcie / fotomontaż z kampani Diesel’a – włoskiej marki denimowej, jest genialnym przykładem / przyczynkiem do rozwijanego poniżej tematu. Wykorzystane zdjęcie to oczywiście Konferencja z Jałty 1945, słynny kadr z Churchillem, Rooseveltem i Stalinem, kreślącymi nowy porządek świata.

Choć z wykształcenia jestem kulturoznawcą teatrologiem (Ja wolę antropologiem teatru), to jednak zawodowo zajmuję się fotografią mody. Uwielbiam Mrożka. Wydawało mi się, że przeczytałem wszystkie jego sztuki teatralne, ale „Krawiec” gdzieś mi umknął. Dlatego z wielką przyjemnością odkrywam go teraz, szczególnie, że jest to kamyk do dyskursu czym jest lub może być moda. [Moda rozumiana dosyć szeroko jako kultura].

Mistrz groteski Sławomir Mrożek ustami Krawca mówi, że: Moda to władza. Tak w skrócie, a bardziej precyzyjnie: Moda to forma, która nami rządzi, kontynuując wątki gombrowiczowskie. To także refleksja historiozoficzna, która może wydawać się nawet bardziej pierwszoplanowa – Mamy tu ukazany groteskowy scenariusz rewolucji, jakby schemat dziejów.

Nadworny Krawiec (na bliżej nie określonym dworze) w nonszalancki sposób odnosi się do swojego klienta: Ekscelecja jest Ekscelecją tylko dzięki moim kreacjom. Natomiast Ekscelecja nagi nie jest już Ekscelecją, jest nikim. Władza [Cywilizacja] to ja – kwituje Krawiec.

Zmierzając do sedna tego wpisu, to ogromnie polecam „Krawca” w realizacji Teatru TV z 1997 w genialnej obsadzie: A. Seweryn jako Krawiec, K. Globisz jako Ekscelencja, oraz J. Frycz jako Onucy, barbarzyńca. Także Cezary Kosiński jako Karlos, rewolucjonista/idealista, oraz inni… Po tym Spektaklu nie wyobrażam sobie lepszej obsady w „Krawcu” Mrożka.

Cóż… Myślę, że po obejrzeniu tej sztuki nikt nie będzie lekceważył mody jako rzeczy Niepoważnej lub dorabiał jej Gęby intelektualnej biedy 😉

Nagranie można zdobyć w sieci m.in. na Chomiku.

Mrożek Krawiec Teatr Tv

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *